Rectificarea actelor de stare civila

Cererea se adreseaza primarului localitatii care are in pastrare actul de stare civila, insotita de documente justificative (certificate de stare civila).

Cererea de rectificare poate fi depusa de catre titularii actelor, atunci cand se solicita rectificarea actelor de nastere si de casatorie, iar in cazul rectificarii actelor de deces, cererea poate fi formulata de catre mostenitorii decedatului sau de orice alta persoana care justifica un interes.

Solicitarea poate fi adresata si printr-un imputernicit cu procura speciala.

Actele de stare civila intocmite ca urmare a transcrierii/inscrierii in registrele de stare civila romane a certificatelor sau extraselor de stare civila procurate din strainatate, se rectifica numai in urmatoarele situatii:

• cand eroarea se datoreaza autoritatilor locale straine care au inregistrat initial actul si persoana interesata prezinta documentul eliberat de autoritatile straine;
  • cand eroarea se datoreaza ofiterului de stare civila care a inscris/transcris actul;
  • cand eroarea se datoreaza traducerii prezentate.

Vechile certificate de stare civila se retrag in vederea anularii.